Co je Slow Fashion?

20.12.2021

Já se tady pořád oháním pojmy jako Slow Fashion, Zero Waste, Sustainability a konečně mě taky napadlo, že bych vám třeba mohla říct, co to vlastně je :-). Nebojte se a pojďte na to mrknout, žádný dlouhý teorie to nejsou



Jak to celý hraní se slovíčkama Slow a Fast začalo?

Úplně první, kdo s tím začal, byl McDonald´s se svým Fast Foodem. Ano, vůbec se to netýkalo oblečení. V okamžiku, kdy se McDonald´s snažil svýma rychlýma hambáčema nakrmit pomalu obědvající Italy, ti mu na to udělali dlouhej nos a založili hnutí Slow Food. 

A někde tady se pak inspirovali ti, kdo vymysleli pojmy Slow a Fast Fashion.


Slow Fashion, nebo taky Sustainable Fashion (pomalá móda, udržitelná móda)

Přesná definice neexistuje. Záleží na úhlu pohledu, na konkrétním člověku, na firmě, postoji. V zásadě ale jde o to, aby oblečení bylo navržený, vyrobený, distribuovaný a používaný způsobem, kterej neškodí životnímu prostředí ani lidem.

Jde o celej proces od pěstování bavlny přes to, aby na cestě do vašeho šatníku tričko neobjelo 2x zeměkouli, až po to, jak se o oblečení starat a kolikrát ho nosit.

Podle mě je udržitelná móda (už podle názvu) ta, která může fungovat napořád bez negativních následků (na cokoliv). Protože pokud to tak není, na druhý straně musí stát někdo, kdo bude tu špínu po nás uklízet. A jestli tam stát nebude, tak nechci ani domejšlet...



Fast Fashion (rychlá móda)

Princip je v tom, že se z oblečení stalo spotřební zboží. Kvantita je důležitější než kvalita. Už to není investice jako dřív. Kdo by dneska za kabát dal měsíční plat? 

Továrny dneska chrlí hromady levnýho oblečení v rekordních časech. Trendy se tak můžou měnit prakticky neustále. Oblečení nemusí bejt kvalitní ani extra pohodlný, nemusí vydržet praní, protože má posloužit jen krátce. Za dva tejdny totiž v obchodech budou nový kolekce a je potřeba, aby zákazník zase nakupoval. Cenu je potřeba srazit co nejvíc a tak se šetří, kde se dá (levný materiály a levná pracovní síla v chudejch zemích) a bezohledně se produkuje.

Jen naznačení toho, co se během procesu výroby děje:
Zamořování planety chemikáliemi, spotřeba fosilních paliv, produkce skleníkovejch plynů, spotřeba vody (i v oblastech, kde je jí zoufale málo), porušování lidských práv,  miliony tun textilního odpadu ročně,... 


Ultra Fast Fashion

Vzniklo z potřeby vyprodukovat a prodat ještě víc, víc, víc. Díky umělý inteligenci dokážou oděvní řetězce sledovat sociální sítě a předpovídat módní trendy. Pokud se něco začne na internetu objevovat častěji, tihle roboti to ihned najdou a nová kolekce bude na světě prakticky ještě dřív, než trend stihne vůbec vzniknout. 



Zero Waste (žádný odpad)

Pojem Zero Waste najdete dneska i při nakupování potravin, drogerie,... Jde o to, aby se produkovalo co nejmíň odpadu. Jak při výrobě produktu, při přepravě a prodeji, tak při jeho spotřebě. Najdete u nás speciální bezobalový obchody, ale dokonce i velký supermarkety už dneska nabízí možnost přinýst si vlastní nádobu a do tý si nakoupit třeba čočku. 

Při výrobě oblečení vzniká samozřejmě spousta odpadu, zůstává spousta odřezků a zbytků látek, který už se na oblečení využít nedají. Já se snažím využívat i ty nejmenší kousky látek, šiju z nich originální trička a mikiny a když už ani to nejde, přijdou na řadu např. odličovací tampóny.

Další hromada odpadu vzniká při likvidaci oblečení. Základem je samozřejmě nenakupovat moc a kupovat kvalitní věci. Pořídit oblečení v Second Handu nebo na Swapu je taky prima.

Oblečení, který už nechcete, můžete potom poslat dál kamarádkám, vyměnit na swapu, darovat na charitu, nebo dát do textilního kontejneru.



Dobrá zpráva je, že čím dál více lidem záleží na tom, aby jejich oblečení bylo kvalitní a na cestě do jejich šatníku nemělo na svědomí žádný ekologický katastrofy. A čím víc na tom my nakupující budeme trvat, tím víc se budou muset oděvní firmy snažit :-)



Je nějaký téma, který vás zajímá a ke kterýmu bych se tady měla rozepsat? Máte nápad? Dejte mi vědět.